ELEX WooCommerce Request a Quote - Basic - en to da_DK translation catalogue (424 entries)

en: WooCommerce plugin must be active for ELEX Request a Quote Plugin to work.
da_DK: WooCommerce plugin, der skal være aktive for ELEX Anmode om et Tilbud Plugin til at arbejde.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Support
da_DK: Støtte

en: for assistance.
da_DK: for at få hjælp.

en: Customize Quote List & Form
da_DK: Tilpas Citat Liste & Form

note: %s:  ELEX Request a Quote "Quote List" tab link URL
en: To customize your website's quote request form and quote items listing page, visit  %1$s section.
da_DK: For at tilpasse din hjemmeside, s forespørgselsformularen, og citerer elementer oversigt side, kan du besøge %1$s afsnit.

note: %s: ELEX Request a Quote "Settings" tab link
en: To set up request a quote on your site, visit  %1$s section.
da_DK: For at oprette anmode om et tilbud på dit websted, kan du besøge %1$s afsnit.

en: Note: Basic version supports only few features.
da_DK: Bemærk: Basic-version understøtter kun få funktioner.

en: Your business is precious! Go Premium to get below features.
da_DK: Din virksomhed er kostbar! Gå Præmie for at få nedenstående funktioner.

en:  -  Product-based exclusion for Request a Quote.
da_DK: - Produktbaseret udelukkelse for Anmod om et tilbud.

en:  - User role-based exclusion for Request a Quote.
da_DK: - Brugerrollebaseret ekskludering for Anmod om et tilbud.

en: - Disable Request a Quote option for unregistered users.
da_DK: - Deaktiver bede om et Tilbud, mulighed for uregistrerede brugere.

en: - Exclude Request a Quote based on the product stocks.
da_DK: - Udeluk Anmode om et Tilbud baseret på produktet bestande.

en: - Product-based exclusion from the 'Hide Add to Cart and Price' option.
da_DK: - Produkt baseret på udelukkelse fra den 'Skjule Føje til Indkøbskurv og Pris" option.

en: - User role-based exclusion from the 'Hide Add to Cart and Price' option.
da_DK: - Bruger-rolle-baseret udelukkelse fra 'Skjule Føje til Indkøbskurv og Pris" option.

en: - Quote list customization option for an empty quote list page.
da_DK: - Citat liste tilpasning mulighed for en tom citere siden med listen.

en: - Product table customization option for the quote list page.
da_DK: - Produkt bordet tilpasning mulighed for at citere siden med listen.

en: - Quote Expiry  feature as per the number of days set by the Admin.
da_DK: - Citat Udløbet funktion pr antallet af dage, der er fastsat af Admin.

en: - Accepted Payment Gateway feature to accept the payment method of Shop owner's choice.
da_DK: - Godkendt Betalings-Gateway-funktionen til at acceptere betaling i Butikken ejerens valg.

en: - Option to change the "Add to Quote " Button Position Inline with the "Add to Cart" Button.
da_DK: - Mulighed for at ændre på "Tilføj til Citat" - Knappen Position Inline med "Tilføj til Kurv" Knappen.

en: - Quote Button on Cart Page.
da_DK: - Citat-Knap på Indkøbskurv Siden.

en: - Option to set the Add to Quote Button Behaviour to redirect to Quote List Page.
da_DK: - Mulighed for at angive den Tilføj til Citat-Knappen Adfærd til at omdirigere til at Citere Siden med Listen.

en: - Predefined Templates for the Emails.
da_DK: - Foruddefinerede Skabeloner til e-Mails.

en: - Send Automatic Reminder emails to the customer as per the number of days set by the admin,when there is no activity from the customer.
da_DK: - Sende Automatiske påmindelser via e-mail til kunden pr antallet af dage, der er fastsat af admin,når der ikke er nogen aktivitet fra kunden.

en: - Allow Customer to Send Counter Proposal from their My Account Page.
da_DK: - Så Kunden til at Sende Counter Forslag fra deres Min Konto Side.

en: - Allow Customer to download Quote PDF from their My Account Page.
da_DK: - Tillader Kunden at downloade PDF Citat fra deres Min Konto Side.

en: - Accept the Preferred Price/Percentage from the Customer during Quote Submission.
da_DK: - Acceptere den Foretrukne Pris/Procent fra Kunden i løbet Citat Indsendelse.

en: - Attach PDF or image file to Quote Approved/Rejected/Negotiation mails from the Order Page.
da_DK: - Vedhæfte PDF eller billedfil for at Citere Godkendt/Afvist/Forhandling mails fra bestillingssiden.

en: - AutoComplete Quote Form for Registered User.
da_DK: - Autofuldførelse Citat Form for Registrerede brugere.

en: - Create WordPress User when the Guest User submits the Quote Request.
da_DK: - Opret WordPress Bruger, når Gæsten Brugeren sender Tilbud.

en: - reCAPTCHA verification for the Quote Submission.
da_DK: - reCAPTCHA kontrol for tilbuddet Indsendelse.

en: - All Buttons Customization including Color and Label
da_DK: - Alle Knapper Tilpasning, herunder Farve og Label

en: You May Also like
da_DK: Du Kan Også gerne

en: Changes Saved Successfully!
da_DK: Ændringer Gemt!

en: Help & Support
da_DK: Hjælp & Support

en: Quote Requested
da_DK: Citat Anmodet Om

en: Quote Approved
da_DK: Citat Godkendt

en: Quote Rejected
da_DK: Citat Afvist

en: Quotes List
da_DK: Citater Liste

en: Quote Received
da_DK: Citat Modtaget

en: Request a Quote
da_DK: Anmod om et Tilbud

en: Before raising the ticket, we recommend you to go through our detailed
da_DK: Før at hæve den billet, anbefaler vi dig at gå gennem vores detaljerede

en: documentation.
da_DK: dokumentationen.

en: Or
da_DK: Eller

en: To get in touch with one of our helpdesk representatives, please raise a support ticket on our website.
da_DK: For at komme i kontakt med en af vores kundeservice repræsentanter, kan du hæve en support ticket på vores hjemmeside.

en: * Please don`t forget to attach your System Info File with the request for better support.
da_DK: * Glem ikke at vedhæfte dit System Info-Fil med anmodning om, for bedre støtte.

en: Raise a ticket
da_DK: Rejse en billet

en: To copy the System Info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
da_DK: For at kopiere System Info, klik nedenfor og tryk derefter på Ctrl + C (PC) eller Cmd + C (Mac).

en: Download System Info
da_DK: Download-System Info

en: Can I hide the “Add to Cart” button on the product page?
da_DK: Jeg kan skjule "Tilføj til Indkøbskurv" knappen på produktet side?

en: Yes, You can easily hide the ‘Add to Cart’ button on the product page as well as the shop page.
da_DK: Ja, Du kan nemt skjule 'Tilføj til Indkøbsvogn' knap på produkt side samt shop side.

en: Can I hide the price of the products?
da_DK: Jeg kan skjule prisen på de produkter?

en: Yes, You can hide the price of a particular product.
da_DK: Ja, Du kan skjule prisen på en bestemt vare.

en: Can I customize my quote list page?
da_DK: Kan jeg tilpasse min citere siden med listen?

en: Yes, ELEX Request a Quote plugin allows you to customize & enhance your frontend quote list page.
da_DK: Ja, ELEX Anmode om et Tilbud plugin giver dig mulighed for at tilpasse & forbedre din frontend citere siden med listen.

en: Does this plugin have the option to customize the Email templates?
da_DK: Betyder dette plugin har mulighed for at tilpasse den e-Mail-skabeloner?

en: Yes, this plugin gives you the option to select from the predefined template or customize & create your own email template.
da_DK: Ja, dette plugin giver dig mulighed for at vælge fra en foruddefineret skabelon eller tilpasse & oprette din egen e-mail-skabelon.

en: Can I restrict guest/ unregistered users from adding products into the Quote List and redirect them to the login or sign up page?
da_DK: Kan jeg begrænse guest/ uregistrerede brugere fra at tilføje produkter til Citat Liste og omdirigere dem til login eller tilmelding?

en: Yes, this option is available in the plugin settings. We have a separate option for this where you can enable and redirect the guest/unregistered users to create an account or sign in to request a quote
da_DK: Ja, denne mulighed er til rådighed i plugin-indstillinger. Vi har en separat indstilling for denne, hvor du kan aktivere og omdirigere guest/uregistrerede brugere at oprette en konto, eller log på for at anmode om et tilbud

en: View Quote List
da_DK: Se Citat Liste

en: Clear List Button Label
da_DK: Ryd Liste-Knappen Etiket

en: Enter custom label text for 'Clear List' Button
da_DK: Indtast tilpassede tekst til "Ryd Liste" - Knappen

en: Send Request Button Label
da_DK: Send Anmodning Knappen Etiket

en: Enter custom label text for 'Send Request' Button
da_DK: Indtast tilpassede tekst til 'Send Anmodning' Knappen

en: Update List Button Label
da_DK: Opdater Liste-Knappen Etiket

en: Enter custom label text for 'Update List' Button
da_DK: Indtast tilpassede tekst til "Opdater Liste" - Knappen

en: View Quote List Button Label
da_DK: Se Citat List-Knappen Etiket

en: Enter custom label text for 'View Quote List' Button
da_DK: Indtast tilpassede tekst til 'Udsigt Citat Liste' - Knappen

en: Button Color
da_DK: Knappen Farve

en: Border
da_DK: Grænsen

en: Background
da_DK: Baggrunden

en: Text
da_DK: Tekst

en: Preview
da_DK: Uddrag

en: Button Label
da_DK: Knappen Etiket

en: On hover
da_DK: På hover

en: Select "Quote List" Page
da_DK: Vælg "Citat Liste" Side

en: Select the WooCommerce page where you want to display the quote list.
da_DK: Vælg WooCommerce side, hvor du ønsker at få vist tilbud listen.

en: Quote List Page Title
da_DK: Citat Listen I Sidens Titel

en: Enter the title on the quote list page.
da_DK: Indtast titlen på det citat listen side.

en: "Quote List" Page Layout
da_DK: "Citat Liste" Page Layout

en: Product list on the left & form on the right
da_DK: Produkt listen til venstre & formularen til højre

en: Product list on the top & form on the bottom
da_DK: Produkt liste på toppen & form på bunden

en: Choose What to Show If List is Empty
da_DK: Vælg, Hvad der skal Vise, Hvis Listen er Tom

en: Empty Text
da_DK: Tom Tekst

en: "Go to Shop Page" button"
da_DK: "Gå til Butik Side" knap"

en: Quote a Request Form
da_DK: Citat en Formular til Anmodning,

en: Contents to Show in Product Table
da_DK: Indholdet skal vises i Produkt-Tabellen

en: Product Image
da_DK: Produkt Billede

en: Product Price
da_DK: Produkt-Pris

en: Quantity
da_DK: Mængde

en: Each Product Subtotal
da_DK: Hvert Produkt Tilsammen

en: Product SKU
da_DK: Produkt SKU

en: Taxes
da_DK: Skatter og afgifter

en: Accept Preferred Price from Customer
da_DK: Acceptere Foretrukne Pris fra Kunde

en: Toggle On to accept the Preferred Price from Customer.
da_DK: Slå Til for at acceptere den foretrukne pris fra kunden.

en: Show "Powered by ELEX Request a Quote"
da_DK: Vis "Drevet af ELEX anmod om et Tilbud"

en: Turn On or Off if you want to show or hide the ELEXtensions watermark on the quote list page.
da_DK: Tænde eller Slukke, hvis du ønsker at vise eller skjule ELEXtensions vandmærke på citere siden med listen.

en: Save Changes
da_DK: Gem Ændringer

en: Show "Update List" Button
da_DK: Vis "Opdater Liste" - Knappen

en: Turn On/Off if you want to show/hide update list button on the quote list page.
da_DK: Slå til/Fra, hvis du vil vise/skjule opdater liste-knappen på citere siden med listen.

en: Show "Clear List" Button
da_DK: Vis "Ryd Liste" - Knappen

en: Turn On/Off if you want to show/hide the clear list button on the quote list page.
da_DK: Slå til/Fra, hvis du vil vise/skjule ryd liste-knappen på citere siden med listen.

en: Add more Items Button
da_DK: Tilføje flere Elementer Knappen

en: Turn On/Off if you want to show/hide add more items button on the quote list page.
da_DK: Slå til/Fra, hvis du vil vise/skjule tilføje flere elementer-knappen på citere siden med listen.

en: Add more Items Button Label
da_DK: Tilføje flere Varer på Knappen Etiket

en: Enter the label text for 'Add more items' button on the quote list page.
da_DK: Indtast tekst for "Tilføj flere elementer' - knappen på citere siden med listen.

en: Add More Items Button Redirect Page
da_DK: Tilføje Flere Elementer Knappen Omdirigeringsside

en: Select the page where you want the customer to be redirected to upon clicking the add more items button
da_DK: Vælg den side, hvor du vil have kunden til at blive omdirigeret til ved at klikke på tilføj flere elementer knappen

en: If there is No Activity on Quote by Customer, Send Reminder Email in Every
da_DK: Hvis der Ikke er nogen Aktivitet på Tilbud af Kunden, og Sende Påmindelse e-Mail i Hver

en: Set the number of days for sending a reminder email to the customer. Leave blank to skip automatic reminders.
da_DK: Angiv antallet af dage for at sende en påmindelse e-mail til kunden. Lad den forblive blank for at springe automatiske påmindelser.

en: Days
da_DK: Dage

en: Trials
da_DK: Forsøg

en: Allow Customer to Send Counter Proposal
da_DK: Tillader Kunden at Sende Counter Forslag

en: Turn on if you want to allow customer to send Counter Proposal.
da_DK: Tænd hvis du vil tillade kunden at sende Counter Forslag.

en: Allow Customer to Download PDF
da_DK: Tillader Kunden at Downloade PDF

en: Turn on if you want to allow customer to download PDF.
da_DK: Tænd hvis du vil tillade kunden at downloade PDF.

en: Updated Successfully.
da_DK: Opdateret.

en: Deleted Successfully.
da_DK: Slettet Succesfuldt.

en: Saved Successfully
da_DK: Gemt

en: Field with same name Already Exist
da_DK: Felt med samme navn Findes Allerede

en: Enter 2 or more values for the selected input type.
da_DK: Tryk på 2 eller flere værdier for den valgte input type.

en: Notifications Email Address
da_DK: Meddelelser E-Mail-Adresse

en: Enter the email addresses to receive a notification when the customer places a quote request. By default, the administrator email id is taken to get a notification. Multiple email ids should be separated by commas.
da_DK: Indtast e-mail-adresser for at modtage en meddelelse, når kunden afgiver et tilbud anmodning. Som standard, administrator e-mail-id ' er er truffet for at få en meddelelse. Flere e-mail-id ' er skal være adskilt af kommaer.

en: Select Order Statuses To Notify Customers
da_DK: Vælg Ordrestatus For At Informere Kunder

en: Select the order statuses for which customers should receive an email notification.
da_DK: Vælg ordrestatus, for hvilke kunder, der skal modtage en e-mail-meddelelse.

en: Find email, sms and google chat logs here (wp-content\uploads\wc-logs).
da_DK: Find e-mail, sms og google chat logs her (wp-content\uploads\wc-logs).

en: Google Chat Notification
da_DK: Google Chat Anmeldelse

en: Enable to receive Google Chat notification when the customer makes a quote request.
da_DK: Gøre det muligt at få Google Chat-meddelelse, når kunden foretager et citat anmodning.

en: Enter the Google Chat Webhook URL. You can find this URL on your google chat window.
da_DK: Enter Google Chat Webhook URL. Du kan finde denne WEBADRESSE på din google chat-vinduet.

en: SMS Notification
da_DK: SMS-Meddelelse

note: %s: URL to create Twilio account.
en: Enable to receive SMS notification when the customer makes a quote request. Sign up for a new Twilio account %1$s.
da_DK: Gøre det muligt at modtage SMS-meddelelse, når kunden foretager et citat anmodning. Underskrive op for en ny Twilio konto %1$s.

en: Enter Your Twilio SID
da_DK: Indtast Din Twilio SID

en: Enter Your Twilio Token
da_DK: Indtast Din Twilio Token

en: Twilio Mobile Number
da_DK: Twilio Mobil Nummer

en: Enter the mobile number where you want to get a notification when the customer places a quote request
da_DK: Indtast mobilnummer, hvis du ønsker at få en meddelelse, når kunden afgiver et tilbud

en: Notification Mobile Number
da_DK: Anmeldelse Mobil Nummer

en: Enter Your Twilio mobile Number
da_DK: Indtast Din Twilio mobil Nummer

en: Hide Price
da_DK: Skjule Pris

en: Enabling the Hide Price will automatically enable the Hide Add to Cart button on the Shop page and the Product Page.
da_DK: Giver Skjule Pris vil automatisk gøre det muligt at Skjule Tilføj til Kurv-knappen på Shop-siden, og Produktet Side.

en: Turn on to hide price in the Product page, Shop Page and Quote List Page.
da_DK: Drej på at skjule pris i Produkt side, Shop Side og Citere Siden med Listen.

en: Hide Add to Cart Button on Shop Page
da_DK: Skjule Tilføj til Kurv-Knappen på Shop Side

en: Turn on to hide the add to cart button on the shop page.
da_DK: Drej på at skjule tilføj til kurv-knappen på shop-siden.

en: Hide Add to Cart Button on Product Page
da_DK: Skjule Tilføj til Kurv Knap på Produkt Side

en: Turn on to hide the add to cart button on the product page.
da_DK: Drej på at skjule læg i kurv-knap på produkt siden.

en: Include Products
da_DK: Omfatter Produkter

en: Turn on & Select the Products for which the above settings should not be applied
da_DK: Tænd & Vælge de Produkter, som de ovenstående indstillinger bør ikke anvendes

en: Exclude Products
da_DK: At Udelukke Produkter

en: Exclude Products By Category
da_DK: At Udelukke Produkter Af Kategori

en: Select the product categories that you want to exclude from the above applied settings
da_DK: Vælg produkt-kategorier, som du ønsker at udelade fra den ovenfor anvendte indstillinger

en: Exclude Products By Name
da_DK: Udelukker Produkter Med Navn

en: Select the product names that you want to exclude from the above applied settings
da_DK: Vælg produktnavne, som du ønsker at udelade fra den ovenfor anvendte indstillinger

en: Exclude Products By Tags
da_DK: Udelukker Produkter Med Tags

en: Select the product tags that you want to exclude from the above applied settings
da_DK: Vælg det produkt, tags, som du ønsker at udelade fra den ovenfor anvendte indstillinger

en: Role Based Filter
da_DK: Rolle-Baseret Filter

en: Select the roles for which the above settings should be
                                            applied/not.
da_DK: Vælg de roller, som de ovenstående indstillinger bør anvendes/ikke.

en: Quote Expires in
da_DK: Tilbud Udløber i

en: Set the number of days after the quote request date for the quote to expire. Leave blank if the quote should not expire.
da_DK: Angiv antallet af dage efter tilbud dato for tilbuddet udløber. Lad feltet være tomt hvis det citat skal ikke udløber.

en: Accepted Payment Gateways
da_DK: Der Accepteres Betaling Gateways

en: Select the store payment methods to display during checkout. Leave blank to show all payment methods.
da_DK: Vælg butik betaling metoder til at vise i kassen. Lad den forblive blank for at få vist alle betalingsmetoder.

en: Quote Button on Shop Page
da_DK: Citat-Knappen på Shop Side

en: Toggle On or Off to display the Add to Quote button on the shop page
da_DK: Toggle On eller Off for at vise den Tilføj til Citat-knappen på shop side

en: Quote Button on Product Page
da_DK: Citat Knap på Produkt Side

en: Toggle On or Off the display of the Add to Quote button on the product page
da_DK: Slå til eller Fra visningen af den Tilføj til Citat-knap på produkt side

en: Add to Quote Button Position on Product Page
da_DK: Tilføj til Citat-Knappen Position på Produktet Side

en: Button position may vary depending on the theme.
da_DK: Knap position kan variere, afhængigt af temaet.

en: Inline with Add to Cart
da_DK: Inline med Føje til Indkøbskurv

en: Below Add to Cart
da_DK: Under Tilføj til Indkøbskurv

en: Quote Button on Cart Page
da_DK: Citat Knap på Indkøbskurv Side

en: Enable or disable the "Add to Quote" button on the Cart page. When enabled, this button will appear on the Cart page. Customers can click the "Add to Quote" button to automatically add the products in their cart to a quote list page.
da_DK: Aktivere eller deaktivere "Tilføj til Citat" - knap på Indkøbskurv siden. Når den er aktiveret, vil denne knap vises på Indkøbskurv side. Kunderne kan klikke på "Tilføj til Citat" - knap til automatisk at tilføje produkterne i deres indkøbsvogn til et tilbud listen side.

en: Quote Button Configurations
da_DK: Citat-Knappen Konfigurationer

en: Open Quote Form
da_DK: Åben Citat Form

en: Select how you want to show the quote list to your user.
da_DK: Vælg, hvordan du ønsker at vise citat liste til din bruger.

en: In a New Page
da_DK: I en Ny Side

en: In a Light Box
da_DK: I en lyskasse

en: Add to Quote Success Alert Message
da_DK: Tilføj til Citat Succes Besked

en: Enter the alert message to display on successful addition of the product to the quote list.
da_DK: Indtast den meddelelse, der skal vises på succesfuld tilføjelse af produktet til citat liste.

en: Product successfully added to the Quote List
da_DK: Produktet er tilføjet til Citat Liste

en: Add to Quote Button Behaviour
da_DK: Tilføj til Citat-Knappen Adfærd

en: Select "Redirect to the Quote List Page" to enable automatic redirection to the Quote List Page upon clicking the "Add to Quote" button.
da_DK: Vælg "Omdirigere til at Citere Siden med Listen" for at aktivere automatisk omdirigering til at Citere Siden med Listen ved at klikke på "Tilføj til Quote" - knappen.

en: Redirect to the Quote List Page
da_DK: Omdirigere til at Citere Siden med Listen

en: Stay on the Shop/Product page
da_DK: Ophold på Shop/Produkt side

en: Quote Button Customization
da_DK: Citat-Knappen Tilpasning

en: Quote Button Label
da_DK: Citat-Knappen Etiket

en: Enter a custom label text for the request a quote button
da_DK: Angiv en brugerdefineret etiket tekst for de bede om et tilbud-knappen

en: Default Button Color
da_DK: Standard-Knappen Farve

en: Choose the default color for the buttons.
da_DK: Vælg standard farve til knapperne.

en: Filter Products
da_DK: Filtrer Produkter

en: The quote button will be added to all the products by
                    default. If you want to include
                    or exclude certain products, use the filter options given below.
da_DK: Citat-knappen vil blive tilføjet til alle de produkter, som standard. Hvis du ønsker at inkludere eller ekskludere bestemte produkter, skal du bruge filteret muligheder nedenfor.

en: Select the products for which request a quote settings should
                                            be applied. Rest of the products will be excluded
                                            automatically.
da_DK: Vælg de produkter, som bede om et tilbud, indstillingerne skal anvendes. Resten af de produkter, vil blive udelukket automatisk.

en: Include Products By Category
da_DK: Omfatter Produkter Af Kategori

en: Select the products categories for which you want to display the request a quote button
da_DK: Vælg de produkter, kategorier, som du ønsker at vise en anmodning om et tilbud-knappen

en: Include Products By Name
da_DK: Omfatter Produkter Med Navn

en: Select the products names for which you want to display the request a quote button
da_DK: Vælg de produkter, navne, som du ønsker at vise en anmodning om et tilbud-knappen

en: Include Products By Tags
da_DK: Omfatter Produkter Af Tags

en: Select the products tags for which you want to display the request a quote button
da_DK: Vælg de produkter, tags, som du ønsker at vise en anmodning om et tilbud-knappen

en: Exclude Product
da_DK: Udelukke Produkt

en: Select the products for which request a quote settings should
                                            not be applied.
da_DK: Vælg de produkter, som anmode om et citat indstillinger bør ikke anvendes.

en: Select the products categories for which you don't want to display the request a quote button
da_DK: Vælg de produkter, kategorier som du ikke ønsker at få vist tilbud og knap

en: Select the individual product names for which you don't want to display the request a quote button
da_DK: Vælg det specifikke produkt navne, som du ikke ønsker at få vist tilbud og knap

en: Select the products tags for which you don't want to display the request a quote button
da_DK: Vælg de produkter, tags, som du ikke ønsker at få vist tilbud og knap

en: Select the roles for which request a quote settings should be
                                            applied/not.
da_DK: Vælg de roller, som anmode om et citat indstillinger bør anvendes/ikke.

en: Include Roles
da_DK: Inkluderer Roller

en: Select the user roles for which you want to display the request a quote button
da_DK: Vælg bruger-roller, som du ønsker at vise en anmodning om et tilbud-knappen

en: Exclude Roles
da_DK: Udelukke Roller

en: Select the user roles for which you don't want to display the request a quote button
da_DK: Vælg bruger-roller, som du ikke ønsker at vise anmode om et tilbud-knappen

en: Disable Quote Request for Unregistered Users
da_DK: Deaktiver Tilbud til Uregistrerede Brugere

en: By enabling this option guest users can be redirected to the
                                            My Account page for registration.
da_DK: Ved at aktivere denne mulighed, kan gæster blive omdirigeret til Min Konto side til registrering.

en: Include/Exclude products based on stock
da_DK: Inkludere/Udelukke produkter, der er baseret på lager

en: Select an option to determine how you want to display the add to quote button based on the product availablity
da_DK: Vælg en indstilling for at bestemme, hvordan du ønsker at få vist add to quote knappen baseret på produktets tilgængelighed

en: Show Add to Quote Button for all the products
da_DK: Vis Tilføj til Citat-Knappen for alle produkter

en: Hide Add to Quote button for Out of Stock products
da_DK: Skjule Tilføj til Citat-knappen for udsolgte varer

en: Show Add to Quote button only for Out of Stock
                                            products
da_DK: Vis Tilføj til Citat-knappen kun for udsolgte varer

en: Third Party API key
da_DK: Tredjeparts API-nøgle

en: In case you want to get quote requests/orders via third party plugins, Turn On the below
    					functionality & get the API Key.
da_DK: I tilfælde af at du ønsker at få citat anmodninger/ordrer via tredje part plugins, Drej På nedenstående funktionalitet og få de API-Nøgle.

en: Third Party Usage
da_DK: Tredjeparts Brug

en: Turn this ON, to get the API Key.
da_DK: Vend det OM, at få API-Nøgle.

en: Rest API Key
da_DK: Resten API-Nøgle

en: Copy API Key
da_DK: Kopi API-Nøgle

en: Copied Successfully!
da_DK: Kopieret Med Succes!

en: Error copying text
da_DK: Fejl ved kopiering af tekst

en: Show Quote List Icon
da_DK: Vis Citat Liste-Ikonet

en: Quote List Color On Hover
da_DK: Citat Liste Farve På Hover

en: Select the color of the widget when a customer hovers over it.
da_DK: Vælg farven på den widget, når en bruger fører musemarkøren hen over det.

en: Quote List Icon Type
da_DK: Citat Liste Ikon-Type

en: You may face compatibility issues with specific themes when Fixed icon type is chosen.
da_DK: Du kan støde på problemer med kompatibilitet med bestemte temaer, når Faste ikon-type er valgt.

en: Fixed
da_DK: Fast

en: Show Button Label Next to Icon
da_DK: Knappen vis Etiketten ud for Ikonet

en: Please enter the text that you would like to display as a button label.
da_DK: Indtast venligst den tekst, som du gerne vil vises som en knap med etiket.

en: Show List Pop Up on Hover
da_DK: Vis Liste over Pop Op på Hover

en: Turn it on or off if you want to display or hide the list of products in the quote list by hovering over the quote list widget.
da_DK: Slå den til eller fra, hvis du vil vise eller skjule listen over produkter i citatet liste ved at holde musen over citat spillerliste.

en: You can configure your email and sms/chat template here,
                    Make use of placeholders to
                    fill the fields dynamically.
da_DK: Du kan konfigurere din e-mail og sms/chat skabelon her, Gøre brug af pladsholdere for at udfylde de felter, dynamisk.

en: Please note that placeholders can be applied only to
                    the
                    email and chat/sms body.
da_DK: Bemærk venligst, at pladsholdere kun kan anvendes til e-mail og chat/sms kroppen.

en: Use Predefined Email Templates
da_DK: Brug Foruddefinerede E-Mail Skabeloner

en: Enable this option to use predefined email templates within the plugin. You can configure the email content below.
da_DK: Aktivér denne indstilling for at bruge foruddefinerede e-mail-skabeloner i plugin. Du kan konfigurere e-mail-indhold nedenfor.

en: Email Template
da_DK: E-Mail-Skabelon

en: Preview Template
da_DK: Uddrag Skabelon

en: Rectangle Logo
    											Template
da_DK: Rektangel Logo Skabelon

en: Non Logo Template
da_DK: Fælles Skabelon For Logo

en: Company Logo
da_DK: Firma Logo

en: Upload Image
da_DK: Upload Billede

en: upload png or jpeg file
da_DK: uploade png eller jpeg-fil

en: Terms and Condition
da_DK: Vilkår og betingelser

en: Enable this option if you wish to include the terms and conditions in the email template.
da_DK: Aktiver denne indstilling, hvis du ønsker at omfatte vilkår og betingelser, i den e-mail-skabelon.

en: Terms and Condition Content
da_DK: Vilkår og Betingelse Indhold

en: Quote Request Email Template: Sent to the Site Administrator
da_DK: Citat Anmodning e-Mail-Skabelon: Sendes til Administratoren

en: Email Subject
da_DK: E-Mail Emne

en: Enter the subject for the email sent to the administrator when a quote is received.
da_DK: Indtast et emne for e-mail sendt til administratoren, når et tilbud er modtaget.

en: Email Heading
da_DK: E-Mail-Overskrift

en: Enter the heading for the email sent to the administrator when a quote is received.
da_DK: Indtast overskriften for e-mail sendt til administratoren, når et tilbud er modtaget.

en: Email Body
da_DK: E-Mail Krop

en: Enter the body for the email sent to the administrator when a quote is received.
da_DK: Indtast kroppen til den e-mail, der sendes til administratoren, når et tilbud er modtaget.

en: Quote Requested Email Template: Sent to the Customer
da_DK: Citat Anmodet om e-Mail-Skabelon: der Sendes til Kunden

en: Enter the subject for the email sent to the customer when a quote is requested.
da_DK: Indtast et emne for e-mail sendt til kunden, når et tilbud er anmodet om.

en: Enter the heading for the email sent to the customer when a quote is requested.
da_DK: Indtast overskriften for e-mail sendt til kunden, når et tilbud er anmodet om.

en: Enter the body for the email sent to the customer when a quote is requested.
da_DK: Indtast kroppen til den e-mail, der sendes til kunden, når et tilbud er anmodet om.

en: Quote Approved Email Template: Sent to the Customer
da_DK: Citat Godkendt af e-Mail-Skabelon: der Sendes til Kunden

en: Enter the subject for the email sent to the customer when a quote is accepted by the administrator.
da_DK: Indtast et emne for e-mail sendt til kunden, når et tilbud er accepteret af administrator.

en: Enter the heading for the email sent to the customer after the quote request is accepted by the administrator.
da_DK: Indtast overskriften for e-mail sendt til kunden, efter at tilbud er godkendt af administratoren.

en: Enter the body for the email sent to the customer after the quote request is accepted by the administrator.
da_DK: Indtast kroppen til den e-mail, der sendes til kunden, efter at tilbud er godkendt af administratoren.

en: Quote Rejected Email Template: Sent to the Customer
da_DK: Citat Afviste e-Mail-Skabelon: der Sendes til Kunden

en: Enter the subject for the email sent to the customer when a quote is rejected by the administrator.
da_DK: Indtast et emne for e-mail sendt til kunden, når et tilbud er forkastet af administrator.

en: Enter the heading for the email sent to the customer after the quote request is rejected by the administrator.
da_DK: Indtast overskriften for e-mail sendt til kunden, efter at tilbud er forkastet af administrator.

en: Enter the body for the email sent to the customer after the quote request is rejected by the administrator.
da_DK: Indtast kroppen til den e-mail, der sendes til kunden, efter at tilbud er forkastet af administrator.

en: Reminder Email Template: Sent to the Customer
da_DK: Påmindelse e-Mail-Skabelon: der Sendes til Kunden

en: Enter the subject for the email sent to the customer when there is no action from the customer.
da_DK: Indtast et emne for e-mail sendt til kunden, når der ikke er nogen handling fra kunden.

en: Enter the heading for the reminder email sent to the customer.
da_DK: Indtast tekst for påmindelse e-mail, der sendes til kunden.

en: Enter the email body for the reminder email sent to the customer.
da_DK: Indtast e-mail-organ for den påmindelse e-mail, der sendes til kunden.

en: Negotiation Email Template: Sent to the Customer
da_DK: Forhandling e-Mail-Skabelon: der Sendes til Kunden

en: Enter the subject for the negotiation email sent to the customer.
da_DK: Indtast emnet for forhandling e-mail, der sendes til kunden.

en: Enter the heading for the negotiation email sent to the customer.
da_DK: Indtast tekst for forhandling e-mail, der sendes til kunden.

en: Enter the email body for the negotiation email sent to the customer.
da_DK: Indtast e-mail-organ for forhandling e-mail, der sendes til kunden.

en: Quote Requested SMS / Google Chat Template: Sent to the Site Administrator
da_DK: Citat Anmodet om, SMS / Google Chat Skabelon: Sendes til Administratoren

en: SMS And Google Chat Body
da_DK: SMS Og Google Chat Krop

en: Enter the content for the SMS/google chat notification sent to the administrator on receiving a quote request. you can enter text or fill the fields dynamically using placeholders from the above table. HTML tags are not accepted in this field.
da_DK: Indtast det indhold, for SMS/google chat underretning sendes til administrator om at modtage et tilbud. du kan indtaste tekst eller udfylde de felter, dynamisk ved hjælp af pladsholdere fra ovenstående tabel. HTML-tags er ikke tilladt på dette felt.

en: Title
da_DK: Titel

en: Placeholder
da_DK: Pladsholder

en: Core Fields
da_DK: Kerne Områder

en: Billing First Name
da_DK: Fakturering Første Navn

en: Billing Last Name
da_DK: Fakturering Efternavn

en: Billing Company
da_DK: Fakturering Selskab

en: Billing Country
da_DK: Fakturering Land

en: Billing Address 1
da_DK: Faktureringsadresse 1

en: Billing Address 2
da_DK: Faktureringsadresse 2

en: Billing City
da_DK: Fakturering City

en: Billing State
da_DK: Fakturering Tilstand

en: Billing Postcode
da_DK: Fakturering Postnummer

en: Billing Phone
da_DK: Fakturering Telefon

en: Billing Email
da_DK: Fakturering E-Mail

en: Order Items
da_DK: For Elementer

en: Payment Link
da_DK: Betaling Link

en: Customer Note
da_DK: Kunde Bemærk

en: Order ID
da_DK: Ordre-ID

en: Custom Fields
da_DK: Brugerdefinerede Felter

en: Name and type Can not be empty
da_DK: Navn og type Kan ikke være tom

en: Field has been rearranged successfully
da_DK: Området er blevet omstruktureret med succes

en: Enter options for the selcted types
da_DK: Indtast indstillinger for det selcted typer

en: Atleast one option is required
da_DK: Atleast en mulighed er påkrævet

en: Already exist
da_DK: Der eksisterer allerede

en: Field has been added successfully
da_DK: Området er blevet tilføjet

en: Quote Request Form
da_DK: Forespørgselsformularen

en: Your request has been submitted.
da_DK: Din anmodning er blevet sendt.

en: Saved Successfully.
da_DK: Gemt.

en: No Field Exist
da_DK: Ingen Felt Eksisterer

en: Field has been edited successfully
da_DK: Området er blevet redigeret med succes

en: Quote List Page
da_DK: Citat Listen Side

en: Additional Options
da_DK: Yderligere Indstillinger

en: Quote Form
da_DK: Citat Form

en: Quote List
da_DK: Citat Liste

en: Your Quote List is Empty
da_DK: Dit Citat Listen er Tom

en: Add More Items
da_DK: Tilføje Flere Elementer

en: Your request has been sent successfully
da_DK: Din forespørgsel er blevet sendt

en: Products
da_DK: Produkter

en: Price
da_DK: Pris

en: Subtotal
da_DK: Tilsammen

en: Fees
da_DK: Gebyrer

en: Discount
da_DK: Rabat

en: Tax
da_DK: Skat

en: Terms & Conditions
da_DK: Vilkår & Betingelser

en: FAQs
da_DK: Ofte stillede spørgsmål

en: Raise a Ticket
da_DK: Rejse en Billet

en: Add to Quote
da_DK: Tilføj til Citat

en: General Settings
da_DK: Generelle Indstillinger

en: Hide Add to Cart & Price
da_DK: Skjule Tilføj til Kurv & Pris

en: Notification Settings
da_DK: Indstillinger For Underretninger

en: Template Settings
da_DK: Skabelon Indstillinger

en: Quote List Menu
da_DK: Citat Listen

en: Button Customization
da_DK: Knappen Tilpasning

en: Go Premium!
da_DK: Gå Præmie!

en: First Name
da_DK: Første Navn

en: Add your first name.
da_DK: Tilføj dit fornavn.

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Add your last name.
da_DK: Tilføj dit efternavn.

en: Email
da_DK: E-mail

en: Add your email.
da_DK: Tilføj din e-mail.

en: Phone
da_DK: Telefonen

en: Enter your Phone number
da_DK: Indtast dit Telefonnummer

en: First name
da_DK: Første navn

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Company
da_DK: Virksomhed

en: Address line 1
da_DK: Adresse linje 1

en: Address line 2
da_DK: Adresse linie 2

en: City
da_DK: Byen

en: Postcode / ZIP
da_DK: Postnummer / ZIP

en: Country / Region
da_DK: Land / Område

en: Select a country / region&hellip;
da_DK: Vælg et land / ny region...

en: State / County
da_DK: Stat / Amt

en: Email address
da_DK: E-mail-adresse

en: Billing
da_DK: Fakturering

en: Shipping
da_DK: Forsendelse

en: General
da_DK: Generelt

en: First name should be a string.
da_DK: Første navn skal være en streng.

en: Last name should be a string.
da_DK: Sidste navn skal være en streng.

en: Company name should be a string.
da_DK: Virksomhedens navn skal være en streng.

en: Email should be in valid format.
da_DK: E-mail skal være gyldigt format.

en: Email should be a int of length 10.
da_DK: E-mail skal være en int længde 10.

en: Address 1  should be a string.
da_DK: Adresse 1, skal være en streng.

en: Address 2  should be a string.
da_DK: Adresse 2 skal være en streng.

en: City name  should be a string.
da_DK: Byens navn skal være en streng.

en: state name  should be a string.
da_DK: statens navn skal være en streng.

en: Postcode  should be a string.
da_DK: Postnummer skal være en streng.

en: Country name should be a string.
da_DK: Land navn skal være en streng.

en: Address array is empty
da_DK: Adresse array er tomt

en: Custom Fields array is empty
da_DK: Brugerdefinerede Felter array er tomt

en: User not found
da_DK: Brugeren blev ikke fundet

en: Unauthorize Access
da_DK: Uautoriseret Adgang

en: Product Name: Price * Quantity = Subtotal
da_DK: Produkt Navn: Pris * Mængde = Tilsammen

en: Total :
da_DK: I alt :

en: Accept & Pay
da_DK: Accept & Fjernsyn

en: Received a Quote!
da_DK: Der er modtaget et Tilbud!

en: Issued By: Max Smith
da_DK: Udstedt Af: Max Smith

en: Issued Date: 02-March-2022
da_DK: Udstedt Dato: 02-Marts-2022

en: Expiry Date: 04-March-2022
da_DK: Udløbsdato: 04-Marts-2022

en: Will Miller
da_DK: Vil Miller

en: Product Name
da_DK: Produkt Navn

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt
                            ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos.
da_DK: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. Til vero eos.

en: Powered by ELEX Request a Quote
da_DK: Drevet af ELEX Anmode om et Tilbud

en: Customer Details
da_DK: Kunde Oplysninger

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt
    						ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos.
da_DK: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. Til vero eos.

en: Form Settings
da_DK: Form Indstillinger

en: Show Request a Quote Form
da_DK: Vis Anmodning om et Tilbud Formular

en: Enable this option to create a WordPress user for guest users after they submit the form.
da_DK: Aktivér denne indstilling for at oprette en WordPress-bruger for gæstebrugere, efter at de indsend formularen.

en: Turn this On to autocomplete request quote form with user account details.
da_DK: Slå dette til autofuldførelse anmod quote form med brugeren kontooplysninger.

en: Create WordPress User
da_DK: Opret Bruger WordPress

en: Enable reCAPTCHA
da_DK: Aktiver reCAPTCHA

en: To use reCAPTCHA, sign up for an
da_DK: For at bruge reCAPTCHA skal du tilmelde dig en

en: for your site.
da_DK: for dit websted.

en: Site Key
da_DK: Site Nøgle

en: Enter a Valid Site Key
da_DK: Indtast en Gyldig Site Nøgle

en: Enter your Site Key
da_DK: Indtast dit Site Nøgle

en: Secret Key
da_DK: Hemmelige Nøgle

en: Enter a valid secret key. Quotes will not be accepted if entered incorrectly.
da_DK: Indtast en gyldig nøgle. Citater vil ikke blive accepteret, hvis der indtastes forkert.

en: Enter your Secret key
da_DK: Indtast din Hemmelige nøgle

en: Form Header Title
da_DK: Form Overskift

en: Enter the text you want to display as the header/title of the quote form.
da_DK: Indtast den tekst, du ønsker at få vist som overskrift/titel citat form.

en: Fill Your Details
da_DK: Udfyld Dine Oplysninger

en: Form Submit Actions
da_DK: Form Forelægge Handlinger

en: "Send Request" Button Redirectional URl
da_DK: "Send Anmodning" Knappen Redirectional URl

en: Please provide the page URL that you wish to redirect to, After clicking the "Send Request" button
da_DK: Angiv den WEBADRESSE, som du ønsker at omdirigere til, Efter at have klikket på "Send Anmodning" knappen

en: "Send Request" Success Message
da_DK: "Send Anmodning" Succes Besked

en: Enter the text that you want to display as a message after the successful submission of the quote request.
da_DK: Indtast den tekst, som du ønsker at få vist som en besked efter den vellykkede indsendelse af tilbud.

en: Your request has been sent successfully.
da_DK: Din forespørgsel er blevet sendt.

en: Form Field Settings
da_DK: Formularfelt Indstillinger

en: Label Name
da_DK: Mærke Navn

en: Updated Successfully
da_DK: Opdateret

en: Update List
da_DK: Opdatere Listen

en: Product Detail
da_DK: Produkt Detaljer

en: Go to Shop Page
da_DK: Gå til Shop Side

en: Clear List
da_DK: Ryd Liste

en: items in Quote List
da_DK: elementer i Citat Liste

en: Show Request a Quote
da_DK: Vis Anmode om et Tilbud

en: Turn this Off, if you want to use any third party form to get the quote requests.
da_DK: Slå denne funktion Fra, hvis du ønsker at bruge en tredjeparts-formular til at få de citerer anmodninger.

en: Select a type
da_DK: Vælg en type

en: Image
da_DK: Billede

en: Date
da_DK: Dato

en: Number
da_DK: Antal

en: Tel
da_DK: Tlf.

en: Select Connected To
da_DK: Vælg Tilsluttet

en: Custom Field
da_DK: Brugerdefineret Felt

en: Enter values and click enter to add more
da_DK: Indtast værdier, og klik på enter for at tilføje flere

en: Click Enter to add more
da_DK: Klik på Enter for at tilføje flere

en: Send Request
da_DK: Send Anmodning

note: Name of the plugin
en: ELEX WooCommerce Request a Quote - Basic
da_DK: ELEX WooCommerce Anmode om et Tilbud - Grundlæggende

note: Description of the plugin
en: Create Request a Quote option for your WooCommerce products. You can also create and customize request a quote forms to be displayed on the frontend. The plugin will also send automated email notifications for quote submissions, approvals, and rejections.
da_DK: Opret Anmode om et Tilbud, der passer til din WooCommerce produkter. Du kan også oprette og tilpasse tilbud og formularer, der vises på frontend. Dette plugin vil også sende automatiske e-mail-meddelelser til citat indlæg, godkendelser og afslag.
