ELEX WooCommerce Request a Quote - Basic - en to ro_RO translation catalogue (427 entries)

en: WooCommerce plugin must be active for ELEX Request a Quote Plugin to work.
ro_RO: WooCommerce plugin trebuie să fie activ pentru ELEX Solicita un Citat Plugin pentru a lucra.

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Documentation
ro_RO: Documentația

en: Support
ro_RO: Suport

en: for assistance.
ro_RO: pentru asistență.

en: Customize Quote List & Form
ro_RO: Personaliza Listă Citat & Formă

note: %s:  ELEX Request a Quote "Quote List" tab link URL
en: To customize your website's quote request form and quote items listing page, visit  %1$s section.
ro_RO: Pentru a personaliza site-ul dvs. cerere de ofertă forma și elementele citat pagina de listare, vizitati %1$s secțiune.

note: %s: ELEX Request a Quote "Settings" tab link
en: To set up request a quote on your site, visit  %1$s section.
ro_RO: Pentru a configura solicita un citat de pe site-ul dvs., vizitati %1$s secțiune.

en: Note: Basic version supports only few features.
ro_RO: Notă: versiunea de Bază suportă doar câteva caracteristici.

en: Your business is precious! Go Premium to get below features.
ro_RO: Afacerea dvs. este pretios! Du-te Premium pentru a obține caracteristici de mai jos.

en:  -  Product-based exclusion for Request a Quote.
ro_RO: - Excluderea bazată pe produse pentru Solicitați o cotație.

en:  - User role-based exclusion for Request a Quote.
ro_RO: - Excluderea bazată pe rol de utilizator pentru Solicitați o cotație.

en: - Disable Request a Quote option for unregistered users.
ro_RO: - Dezactivați Solicita un Citat opțiune pentru utilizatorii neînregistrați.

en: - Exclude Request a Quote based on the product stocks.
ro_RO: - Exclude Solicita un Citat pe baza stocurilor de produse.

en: - Product-based exclusion from the 'Hide Add to Cart and Price' option.
ro_RO: - Produs pe baza de excluderea din 'Ascunde Adaugă în Coș și Prețul de opțiune.

en: - User role-based exclusion from the 'Hide Add to Cart and Price' option.
ro_RO: - Rol de utilizator bazate pe excluderea din 'Ascunde Adaugă în Coș și Prețul de opțiune.

en: - Quote list customization option for an empty quote list page.
ro_RO: - Citat lista de opțiuni de personalizare pentru un gol citat lista pagini.

en: - Product table customization option for the quote list page.
ro_RO: - Produs de masă opțiune de personalizare pentru a cita pagina lista.

en: - Quote Expiry  feature as per the number of days set by the Admin.
ro_RO: - Citat de Expirare caracteristică ca pe număr de zile stabilit de Admin.

en: - Accepted Payment Gateway feature to accept the payment method of Shop owner's choice.
ro_RO: - Acceptat Gateway de Plată caracteristică a accepta metoda de plata din Magazin la alegerea proprietarului.

en: - Option to change the "Add to Quote " Button Position Inline with the "Add to Cart" Button.
ro_RO: - Opțiunea de a schimba "Adauga la Citat" Buton Poziție Inline cu "Adauga in Cos" Buton.

en: - Quote Button on Cart Page.
ro_RO: - Buton citat de pe Pagina Coș.

en: - Option to set the Add to Quote Button Behaviour to redirect to Quote List Page.
ro_RO: - Opțiunea de a seta programul de completare pentru a Cita Comportament Buton pentru a redirecționa Citat Lista Pagini.

en: - Predefined Templates for the Emails.
ro_RO: - Template-uri predefinite pentru e-Mailuri.

en: - Send Automatic Reminder emails to the customer as per the number of days set by the admin,when there is no activity from the customer.
ro_RO: - Trimite Automat e-mailuri de Reamintire pentru client ca pe număr de zile stabilit de admin,atunci când nu există nici o activitate de la client.

en: - Allow Customer to Send Counter Proposal from their My Account Page.
ro_RO: - Permite Clientului să Trimită Contra Propunere din Pagina Contul Meu.

en: - Allow Customer to download Quote PDF from their My Account Page.
ro_RO: - Permite Clientului pentru a descărca Citat PDF din Pagina Contul Meu.

en: - Accept the Preferred Price/Percentage from the Customer during Quote Submission.
ro_RO: - Accepta Preferat Preț/Procentuale, de la Client în timpul Citat de Depunere.

en: - Attach PDF or image file to Quote Approved/Rejected/Negotiation mails from the Order Page.
ro_RO: - Atașați PDF sau imagine fișier pentru a Cita Aprobat/Respins/Negociere mail din Pagina de Comanda.

en: - AutoComplete Quote Form for Registered User.
ro_RO: - Completarea automată Citat Formularul de Utilizator Înregistrat.

en: - Create WordPress User when the Guest User submits the Quote Request.
ro_RO: - Crearea de Utilizator WordPress, atunci când vizitator depune Cerere de ofertă.

en: - reCAPTCHA verification for the Quote Submission.
ro_RO: - verificare reCAPTCHA pentru Citat de Depunere.

en: - All Buttons Customization including Color and Label
ro_RO: - Toate Butoanele de Personalizare, inclusiv Culoarea și Eticheta

en: You May Also like
ro_RO: Ați Putea dori, de Asemenea

en: Changes Saved Successfully!
ro_RO: Modificările Au Fost Salvate Cu Succes!

en: Help & Support
ro_RO: Ajutor Și Asistență

en: Quote Requested
ro_RO: Citat Solicitat

en: Quote Approved
ro_RO: Citat Aprobat

en: Quote Rejected
ro_RO: Citat Respins

en: Quotes List
ro_RO: Citate Listă

en: Quote Received
ro_RO: Citat Primite

en: Request a Quote
ro_RO: Cere o oferta

en: Before raising the ticket, we recommend you to go through our detailed
ro_RO: Înainte de a ridica biletul, vă recomandăm să te duci prin detaliate

en: documentation.
ro_RO: documentația.

en: Or
ro_RO: Sau

en: To get in touch with one of our helpdesk representatives, please raise a support ticket on our website.
ro_RO: Pentru a lua legătura cu unul dintre noastre de asistență reprezentanților, vă rugăm să ridice un bilet de sprijin pe site-ul nostru.

en: * Please don`t forget to attach your System Info File with the request for better support.
ro_RO: * Vă rugăm să nu uitați să atașați Informații de Sistem de Fișiere, cu solicitarea de a sprijini mai bine.

en: Raise a ticket
ro_RO: Ridica un bilet

en: To copy the System Info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ro_RO: Pentru a copia Informații de Sistem, faceți clic mai jos, apoi apăsați Ctrl + C (PC) sau Cmd + C (Mac).

en: Download System Info
ro_RO: Descărcați Informații De Sistem

en: Q1.
ro_RO: T1.

en: Can I hide the “Add to Cart” button on the product page?
ro_RO: Pot ascunde "Adauga in Cos" buton de pe pagina de produs?

en: Yes, You can easily hide the ‘Add to Cart’ button on the product page as well as the shop page.
ro_RO: Da, puteți ascunde cu ușurință "Adauga in Cos" buton de pe pagina de produs precum și pagina de magazin.

en: Can I hide the price of the products?
ro_RO: Pot ascunde prețul produselor?

en: Yes, You can hide the price of a particular product.
ro_RO: Da, puteți ascunde prețul unui anumit produs.

en: Q3.
ro_RO: T3.

en: Can I customize my quote list page?
ro_RO: Îmi pot personaliza citat de pagina lista?

en: Yes, ELEX Request a Quote plugin allows you to customize & enhance your frontend quote list page.
ro_RO: Da, ELEX Solicita un Citat plugin-ul vă permite să personalizați și de a spori dvs. de frontend citat lista pagini.

en: Q4.
ro_RO: T4.

en: Does this plugin have the option to customize the Email templates?
ro_RO: Face acest plugin au opțiunea de a personaliza template-uri de e-Mail?

en: Yes, this plugin gives you the option to select from the predefined template or customize & create your own email template.
ro_RO: Da, acest plugin vă oferă opțiunea de a selecta din șablon predefinit sau personaliza si crea propria dvs. șablon de e-mail.

en: Can I restrict guest/ unregistered users from adding products into the Quote List and redirect them to the login or sign up page?
ro_RO: Pot restricționa clienți/ utilizatorii neînregistrați la adăugarea produselor în Listă Citat și de a le redirecționa la autentificare sau înregistrați-vă pe pagina?

en: Yes, this option is available in the plugin settings. We have a separate option for this where you can enable and redirect the guest/unregistered users to create an account or sign in to request a quote
ro_RO: Da, această opțiune este disponibilă în setările plugin. Avem o opțiune separată pentru acest lucru în cazul în care puteți activa și redirecționa clienți/utilizatorii neînregistrați pentru a crea un cont sau să vă conectați pentru a solicita o ofertă

en: View Quote List
ro_RO: Vizualizare Listă Citat

en: Clear List Button Label
ro_RO: Listă Clară Etichetă Buton

en: Enter custom label text for 'Clear List' Button
ro_RO: Introduceți o etichetă personalizată text pentru 'Listă Clară Buton

en: Send Request Button Label
ro_RO: Trimite Cerere De Etichetă Buton

en: Enter custom label text for 'Send Request' Button
ro_RO: Introduceți o etichetă personalizată text pentru a Trimite Cererea Buton

en: Update List Button Label
ro_RO: Actualizare Lista Etichetă Buton

en: Enter custom label text for 'Update List' Button
ro_RO: Introduceți o etichetă personalizată text pentru a Actualiza Lista de Buton

en: View Quote List Button Label
ro_RO: Vizualizare Listă Citat Etichetă Buton

en: Enter custom label text for 'View Quote List' Button
ro_RO: Introduceți o etichetă personalizată text pentru a Vizualiza Listă Citat Buton

en: Button Color
ro_RO: Culoare Buton

en: Border
ro_RO: De frontieră

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Button Label
ro_RO: Etichetă Buton

en: On hover
ro_RO: Pe hover

en: Select "Quote List" Page
ro_RO: Selectați "Lista De Valori" Pagina

en: Select the WooCommerce page where you want to display the quote list.
ro_RO: Selectați WooCommerce pagina în care doriți pentru a afișa lista de valori.

en: Quote List Page Title
ro_RO: Citat Lista Pagina De Titlu

en: Enter the title on the quote list page.
ro_RO: Introduceți titlul pe listă citat de pagina.

en: "Quote List" Page Layout
ro_RO: "Lista De Valori" Page Layout

en: Product list on the left & form on the right
ro_RO: Lista de produse de pe stânga și forma pe dreapta

en: Product list on the top & form on the bottom
ro_RO: Lista de produse pe partea de sus și de forma pe jos

en: Choose What to Show If List is Empty
ro_RO: Alege ceea Ce pentru a Arăta Dacă Lista este Goală

en: Illustration
ro_RO: Ilustrare

en: Empty Text
ro_RO: Text Gol

en: "Go to Shop Page" button"
ro_RO: "Du-te la Pagina de Magazin" buton"

en: Quote a Request Form
ro_RO: Citat de un Formular de Cerere

en: Contents to Show in Product Table
ro_RO: Conținutul Arată în Tabelul de Produse

en: Product Image
ro_RO: Imaginea Produsului

en: Product Price
ro_RO: Prețul Produsului

en: Quantity
ro_RO: Cantitatea

en: Each Product Subtotal
ro_RO: Fiecare Produs Subtotal

en: Product SKU
ro_RO: Codul SKU al produsului

en: Taxes
ro_RO: Impozite

en: Accept Preferred Price from Customer
ro_RO: Acceptă Prețul Preferată de Client

en: Toggle On to accept the Preferred Price from Customer.
ro_RO: Activați pentru a accepta prețul preferat de la client.

en: Show "Powered by ELEX Request a Quote"
ro_RO: Spectacolul "Powered by ELEX cere o oferta"

en: Turn On or Off if you want to show or hide the ELEXtensions watermark on the quote list page.
ro_RO: Activa sau dezactiva dacă doriți să afișați sau să ascundeți ELEXtensions watermark pe listă citat de pagina.

en: Save Changes
ro_RO: Salvați Modificările

en: Show "Update List" Button
ro_RO: Spectacolul "Actualizare Listă" Buton

en: Turn On/Off if you want to show/hide update list button on the quote list page.
ro_RO: Rândul său, On/Off, dacă doriți pentru a afișa/ascunde lista update butonul de pe listă citat de pagina.

en: Show "Clear List" Button
ro_RO: Spectacolul "Clear Lista" Buton

en: Turn On/Off if you want to show/hide the clear list button on the quote list page.
ro_RO: Rândul său, On/Off, dacă doriți pentru a afișa/ascunde butonul golire listă pe listă citat de pagina.

en: Add more Items Button
ro_RO: Adăugați mai multe Elemente Buton

en: Turn On/Off if you want to show/hide add more items button on the quote list page.
ro_RO: Rândul său, On/Off, dacă doriți pentru a afișa/ascunde adăuga mai multe elemente buton de pe listă citat de pagina.

en: Add more Items Button Label
ro_RO: Adăugați mai multe Elemente de Etichetă Buton

en: Enter the label text for 'Add more items' button on the quote list page.
ro_RO: Introduceți eticheta de text pentru a Adăuga mai multe elemente' butonul de pe listă citat de pagina.

en: Add More Items Button Redirect Page
ro_RO: Adăugați Mai Multe Elemente Butonul Pagină De Redirecționare

en: Select the page where you want the customer to be redirected to upon clicking the add more items button
ro_RO: Selectați pagina în care doriți ca clientul să fi redirecționat la un clic pe adăugați mai multe elemente buton

en: If there is No Activity on Quote by Customer, Send Reminder Email in Every
ro_RO: Dacă Nu există nici o Activitate pe Citat de Client, Trimite e-Mail Memento în Fiecare

en: Set the number of days for sending a reminder email to the customer. Leave blank to skip automatic reminders.
ro_RO: Setați numărul de zile pentru a trimite un memento de e-mail a clientului. Lăsați necompletat pentru a sări peste memento-uri automate.

en: Days
ro_RO: Zile

en: Trials
ro_RO: Studiile

en: Allow Customer to Send Counter Proposal
ro_RO: Permite Clientului să Trimită Contra-Propunere

en: Turn on if you want to allow customer to send Counter Proposal.
ro_RO: Dacă doriți, pentru a permite clienților să trimită Contra-Propunere.

en: Allow Customer to Download PDF
ro_RO: Permite Clientului pentru a Descărca PDF

en: Turn on if you want to allow customer to download PDF.
ro_RO: Activați, dacă doriți pentru a permite clientului pentru a descărca PDF.

en: Updated Successfully.
ro_RO: Actualizat Cu Succes.

en: Deleted Successfully.
ro_RO: Elimină Cu Succes.

en: Saved Successfully
ro_RO: Salvat Cu Succes

en: Field with same name Already Exist
ro_RO: Câmpul cu același nume Există Deja

en: Enter 2 or more values for the selected input type.
ro_RO: Intre 2 sau mai multe valori de intrare selectat tip.

en: Notifications Email Address
ro_RO: Notificări E-Mail Adresa

en: Enter the email addresses to receive a notification when the customer places a quote request. By default, the administrator email id is taken to get a notification. Multiple email ids should be separated by commas.
ro_RO: Introduceți adresele de e-mail pentru a primi o notificare atunci când clientul plasează o cerere de ofertă. În mod implicit, administratorul de e-mail id-ul este luată pentru a primi o notificare. Mai multe e-mail-urile ar trebui să fie separate prin virgule.

en: Select Order Statuses To Notify Customers
ro_RO: Selectați Pentru Stările De A Notifica Clienții

en: Select the order statuses for which customers should receive an email notification.
ro_RO: Selectați ordinea statusuri pentru care clienții ar trebui să primească un e-mail de notificare.

en: Find email, sms and google chat logs here (wp-content\uploads\wc-logs).
ro_RO: Găsi e-mail, sms-uri și google inregistrarile discutiilor de aici (wp-content\încărcări\wc-busteni).

en: Google Chat Notification
ro_RO: Google Chat-Ul De Notificare

en: Enable to receive Google Chat notification when the customer makes a quote request.
ro_RO: Permite pentru a primi Google Chat-ul de notificare atunci când clientul face o cerere de ofertă.

en: Enter the Google Chat Webhook URL. You can find this URL on your google chat window.
ro_RO: Intra pe Google Chat Webhook URL-ul. Puteți găsi această adresă URL pe google fereastra de chat.

en: SMS Notification
ro_RO: SMS-uri de Notificare

note: %s: URL to create Twilio account.
en: Enable to receive SMS notification when the customer makes a quote request. Sign up for a new Twilio account %1$s.
ro_RO: Permite să primiți SMS-uri de notificare atunci când clientul face o cerere de ofertă. Înregistrează-te pentru un nou Twilio contul %1$s.

en: Enter Your Twilio SID
ro_RO: Introduceți Twilio SID

en: Enter Your Twilio Token
ro_RO: Introduceți Twilio Token

en: Twilio Mobile Number
ro_RO: Twilio Număr De Telefon Mobil

en: Enter the mobile number where you want to get a notification when the customer places a quote request
ro_RO: Introduceți numărul de telefon mobil în cazul în care doriți să primiți o notificare atunci când un client plasează o cerere de ofertă

en: Notification Mobile Number
ro_RO: Notificare Număr De Telefon Mobil

en: Enter Your Twilio mobile Number
ro_RO: Introduceți Twilio Număr de telefon mobil

en: Hide Price
ro_RO: Ascunde Prețul

en: Enabling the Hide Price will automatically enable the Hide Add to Cart button on the Shop page and the Product Page.
ro_RO: Activarea Ascunde Prețul va activa automat Ascunde Adaugă în Coș buton de pe pagina de Magazin și Pagina de Produs.

en: Turn on to hide price in the Product page, Shop Page and Quote List Page.
ro_RO: Porniți pentru a ascunde prețul în pagina de Produs, Pagina de Magazin și Citat de Pagina Lista.

en: Hide Add to Cart Button on Shop Page
ro_RO: Ascunde Butonul Adauga in Cos pe Pagina de Magazin

en: Turn on to hide the add to cart button on the shop page.
ro_RO: Porniți pentru a ascunde butonul adauga in cos pe pagina de magazin.

en: Hide Add to Cart Button on Product Page
ro_RO: Ascunde Adaugă în Coș Buton de pe Pagina de Produs

en: Turn on to hide the add to cart button on the product page.
ro_RO: Porniți pentru a ascunde butonul adauga in cos pe pagina de produs.

en: Include Products
ro_RO: Includ Produse

en: Turn on & Select the Products for which the above settings should not be applied
ro_RO: Rândul său, pe și Selectați Produsele pentru care setările de mai sus nu ar trebui să fie aplicate

en: Exclude Products
ro_RO: Exclude Produsele

en: Exclude Products By Category
ro_RO: Exclude Produsele De Categorie

en: Select the product categories that you want to exclude from the above applied settings
ro_RO: Selectați categoriile de produse pe care doriți să le excludeți din cele de mai sus aplicate setările

en: Exclude Products By Name
ro_RO: Exclude Produsele De Nume

en: Select the product names that you want to exclude from the above applied settings
ro_RO: Selectați nume de produse care doriți să le excludeți din cele de mai sus aplicate setările

en: Exclude Products By Tags
ro_RO: Exclude Produsele De Tag-Uri

en: Select the product tags that you want to exclude from the above applied settings
ro_RO: Selectați tag-uri produs care doriți să le excludeți din cele de mai sus aplicate setările

en: Role Based Filter
ro_RO: Rol De Filtru Pe Bază De

en: Select the roles for which the above settings should be
                                            applied/not.
ro_RO: Selectați rolurile pentru care setările de mai sus ar trebui să fie aplicate/nu.

en: Quote Expires in
ro_RO: Citat Expiră în

en: Set the number of days after the quote request date for the quote to expire. Leave blank if the quote should not expire.
ro_RO: Setați numărul de zile după cerere de ofertă data pentru oferta sa expire. Lăsați necompletat dacă cel citat nu ar trebui să expire.

en: Accepted Payment Gateways
ro_RO: Acceptat Gateway-Uri De Plată

en: Select the store payment methods to display during checkout. Leave blank to show all payment methods.
ro_RO: Selectați magazinul de metode de plată pentru a afișa în timpul checkout. Lăsați necompletat pentru a arăta toate metodele de plată.

en: Quote Button on Shop Page
ro_RO: Citat Buton de pe Pagina de Magazin

en: Toggle On or Off to display the Add to Quote button on the shop page
ro_RO: Comuta On sau Off pentru a afișa Add pentru a Cita buton de pe pagina de magazin

en: Quote Button on Product Page
ro_RO: Citat Buton de pe Pagina de Produs

en: Toggle On or Off the display of the Add to Quote button on the product page
ro_RO: Comuta pe sau de Pe ecran de Adăugare a Citat buton de pe pagina de produs

en: Add to Quote Button Position on Product Page
ro_RO: Adauga la Citat Poziție Buton de pe Pagina de Produs

en: Button position may vary depending on the theme.
ro_RO: Butonul de poziție poate varia în funcție de temă.

en: Inline with Add to Cart
ro_RO: Inline cu Adauga in Cos

en: Below Add to Cart
ro_RO: Mai jos Adaugă în Coș

en: Quote Button on Cart Page
ro_RO: Citat Buton de pe Pagina Coș

en: Enable or disable the "Add to Quote" button on the Cart page. When enabled, this button will appear on the Cart page. Customers can click the "Add to Quote" button to automatically add the products in their cart to a quote list page.
ro_RO: Activați sau să dezactivați "Adăugați la Citat" buton de pe pagina Coș. Când este activat, acest buton va apărea pe pagina Coș. Clienții pot faceți clic pe "Adăugați la Citat" buton pentru a adăuga automat produse in cosul de cumparaturi de la un citat lista pagini.

en: Quote Button Configurations
ro_RO: Citat Butonul Configurații

en: Open Quote Form
ro_RO: Deschide Formularul De Ofertă

en: Select how you want to show the quote list to your user.
ro_RO: Selectați cum doriți să arate citat lista dvs. de utilizator.

en: In a New Page
ro_RO: Într-o Nouă Pagină

en: In a Light Box
ro_RO: Într-o Cutie de Lumină

en: Add to Quote Success Alert Message
ro_RO: Adauga la Citat Succes Mesaj de Alertă

en: Enter the alert message to display on successful addition of the product to the quote list.
ro_RO: Introduceți mesajul de alertă pentru a afișa pe plus de succes a produsului pe listă citat.

en: Product successfully added to the Quote List
ro_RO: Produs adăugat cu succes la Citatul Lista

en: Add to Quote Button Behaviour
ro_RO: Adauga la Buton Citat de Comportament

en: Select "Redirect to the Quote List Page" to enable automatic redirection to the Quote List Page upon clicking the "Add to Quote" button.
ro_RO: Selectați "Redirect la Citatul Pagina Lista" pentru a activa redirecționarea automată a Citat Pagina Lista de la făcând clic pe "Adăugați la Citat" buton.

en: Redirect to the Quote List Page
ro_RO: Redirect la Citatul Pagina Lista

en: Stay on the Shop/Product page
ro_RO: Stai pe Magazin/pagina de Produs

en: Quote Button Customization
ro_RO: Citat Butonul Personalizare

en: Quote Button Label
ro_RO: Citat Etichetă Buton

en: Enter a custom label text for the request a quote button
ro_RO: Introduceți o etichetă personalizată text pentru a solicita o ofertă buton

en: Default Button Color
ro_RO: Butonul Implicit De Culoare

en: Choose the default color for the buttons.
ro_RO: Alege culoarea implicită pentru butoane.

en: Filter Products
ro_RO: Filtru Produse

en: The quote button will be added to all the products by
                    default. If you want to include
                    or exclude certain products, use the filter options given below.
ro_RO: Citat butonul va fi adăugat la toate produsele în mod implicit. Dacă doriți pentru a include sau exclude anumite produse, utilizați opțiunile de filtrare de mai jos.

en: Select the products for which request a quote settings should
                                            be applied. Rest of the products will be excluded
                                            automatically.
ro_RO: Selectați produsele pentru care solicita un citat setările ar trebui să fie aplicate. Restul produselor vor fi excluse automat.

en: Include Products By Category
ro_RO: Include Produse De Categorie

en: Select the products categories for which you want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați categorii de produse pentru care doriți să afișați solicita un citat buton

en: Include Products By Name
ro_RO: Include Produse De Nume

en: Select the products names for which you want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați nume de produse pentru care doriți să afișați solicita un citat buton

en: Include Products By Tags
ro_RO: Include Produse De Tag-Uri

en: Select the products tags for which you want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați produsele tag-uri pentru care doriți să afișați solicita un citat buton

en: Exclude Product
ro_RO: Exclude Produs

en: Select the products for which request a quote settings should
                                            not be applied.
ro_RO: Selectați produsele pentru care solicita un citat setări nu ar trebui să fie aplicate.

en: Select the products categories for which you don't want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați categorii de produse pentru care nu doriți să afișați solicita un citat buton

en: Select the individual product names for which you don't want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați individuale nume de produse pentru care nu doriți să afișați solicita un citat buton

en: Select the products tags for which you don't want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați produsele tag-uri pentru care nu doriți să afișați solicita un citat buton

en: Select the roles for which request a quote settings should be
                                            applied/not.
ro_RO: Selectați rolurile pentru care solicita un citat setările ar trebui să fie aplicate/nu.

en: Include Roles
ro_RO: Include Roluri

en: Select the user roles for which you want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați rolurile de utilizator pentru care doriți să afișați solicita un citat buton

en: Exclude Roles
ro_RO: Exclude Roluri

en: Select the user roles for which you don't want to display the request a quote button
ro_RO: Selectați utilizatorul roluri pentru care nu doriți să afișați solicita un citat buton

en: Disable Quote Request for Unregistered Users
ro_RO: Dezactivați Cerere de ofertă pentru Utilizatorii Neînregistrați

en: By enabling this option guest users can be redirected to the
                                            My Account page for registration.
ro_RO: Activând această opțiune de oaspeți utilizatorii pot fi redirecționat către pagina Contul Meu pentru înregistrare.

en: Include/Exclude products based on stock
ro_RO: Include/Exclude produse pe baza de stoc

en: Select an option to determine how you want to display the add to quote button based on the product availablity
ro_RO: Selectați o opțiune pentru a determina modul în care doriți pentru a afișa adauga la buton citat bazat pe produs availablity

en: Show Add to Quote Button for all the products
ro_RO: Show-Adaugă la Citat Butonul pentru toate produsele

en: Hide Add to Quote button for Out of Stock products
ro_RO: Ascunde Adaugă pentru a Cita butonul pentru produsele din Stoc

en: Show Add to Quote button only for Out of Stock
                                            products
ro_RO: Show-Adaugă la buton Citat doar pentru produsele din Stoc

en: Third Party API key
ro_RO: Terț API-cheie

en: In case you want to get quote requests/orders via third party plugins, Turn On the below
    					functionality & get the API Key.
ro_RO: În cazul în care doriți pentru a obține cereri de oferta/comenzi prin intermediul plugin-uri terțe părți, activați funcția de mai jos și a obține o Cheie API.

en: Third Party Usage
ro_RO: Terț Utilizare

en: Turn this ON, to get the API Key.
ro_RO: Activați această opțiune, pentru a obține o Cheie API.

en: Copy API Key
ro_RO: Copia Cheia API

en: Copied Successfully!
ro_RO: Copiat Cu Succes!

en: Error copying text
ro_RO: Eroare de copiere a textului

en: Show Quote List Icon
ro_RO: Show Citat Pictograma Listă

en: Quote List Color On Hover
ro_RO: Listă Citat De Culoare Pe Hover

en: Select the color of the widget when a customer hovers over it.
ro_RO: Selectați culoarea de widget atunci când un client trece peste asta.

en: Quote List Icon Type
ro_RO: Citat Pictograma Listă De Tip

en: You may face compatibility issues with specific themes when Fixed icon type is chosen.
ro_RO: S-ar putea confrunta cu probleme de compatibilitate cu anumite teme, când icon Fix tip este ales.

en: Fixed
ro_RO: Fix

en: Show Button Label Next to Icon
ro_RO: Butonul afișare Etichetă, Lângă Pictograma

en: Please enter the text that you would like to display as a button label.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți textul pe care doriți să o afișați ca o etichetă buton.

en: Show List Pop Up on Hover
ro_RO: Arată Lista Pop-Up pe Hover

en: Turn it on or off if you want to display or hide the list of products in the quote list by hovering over the quote list widget.
ro_RO: Porniți-l pe sau off, dacă doriți pentru a afișa sau a ascunde lista de produse în listă citat de deasupra citat lista de widget.

en: You can configure your email and sms/chat template here,
                    Make use of placeholders to
                    fill the fields dynamically.
ro_RO: Puteți configura e-mail și sms/chat șablon aici, Face uz de substituenți pentru a umple câmpurile dinamic.

en: Please note that placeholders can be applied only to
                    the
                    email and chat/sms body.
ro_RO: Vă rugăm să rețineți că substituenți pot fi aplicate numai la e-mail și chat/sms corpului.

en: Also note, the @payment_link placeholder can only be
                    applied to
                    the email body sent after the quote is approved. You can also include HTML tags and
                    inline styles in the email body but the same wont be applicable to the chat/sms
                    body.
ro_RO: De asemenea, rețineți că substituentul @payment_link poate fi doar
                    aplicat la
                    corpul e-mailului trimis după aprobarea ofertei. De asemenea, puteți include etichete HTML și
                    stiluri inline în corpul e-mailului, dar același lucru nu va fi aplicabil pentru chat/sms
                    corp.

en: Use Predefined Email Templates
ro_RO: Utilizați Șabloane De E-Mail Predefinite

en: Enable this option to use predefined email templates within the plugin. You can configure the email content below.
ro_RO: Activați această opțiune pentru a utiliza template-uri de e-mail predefinit în plugin-ul. Puteți configura conținutul e-mail de mai jos.

en: Email Template
ro_RO: Șablon De E-Mail

en: Preview Template
ro_RO: Previzualizare Șablon

en: Rectangle Logo
    											Template
ro_RO: Dreptunghi Logo Șablon

en: Non Logo Template
ro_RO: Non Logo Șablon

en: Company Logo
ro_RO: Logo-Ul Companiei

en: Upload Image
ro_RO: Incarca Imaginea

en: upload png or jpeg file
ro_RO: incarca png sau jpeg fișier

en: Terms and Condition
ro_RO: Termeni și condiții

en: Enable this option if you wish to include the terms and conditions in the email template.
ro_RO: Activați această opțiune dacă doriți să includă termenii și condițiile în șablon de e-mail.

en: Terms and Condition Content
ro_RO: Termeni și condiții de Conținut

en: Quote Request Email Template: Sent to the Site Administrator
ro_RO: Cerere de ofertă Șablon de e-Mail: Trimis la Administratorul Site-ului

en: Email Subject
ro_RO: E-Mail Subiect

en: Enter the subject for the email sent to the administrator when a quote is received.
ro_RO: Introduceți subiectul e-mail trimis la administratorul atunci când un citat este primit.

en: Email Heading
ro_RO: Poziție De E-Mail

en: Enter the heading for the email sent to the administrator when a quote is received.
ro_RO: Introduceți titlul pentru e-mail trimis la administratorul atunci când un citat este primit.

en: Email Body
ro_RO: Corpul E-Mail

en: Enter the body for the email sent to the administrator when a quote is received.
ro_RO: Intra în corpul de e-mail trimis la administratorul atunci când un citat este primit.

en: Quote Requested Email Template: Sent to the Customer
ro_RO: Citat Solicitat Șablon de e-Mail: Trimis la Client

en: Enter the subject for the email sent to the customer when a quote is requested.
ro_RO: Introduceți subiectul e-mail trimis la client atunci când un citat este solicitat.

en: Enter the heading for the email sent to the customer when a quote is requested.
ro_RO: Introduceți titlul pentru e-mail trimis la client atunci când un citat este solicitat.

en: Enter the body for the email sent to the customer when a quote is requested.
ro_RO: Intra în corpul de e-mail trimis la client atunci când un citat este solicitat.

en: Quote Approved Email Template: Sent to the Customer
ro_RO: Citat Aprobat Șablon de e-Mail: Trimis la Client

en: Enter the subject for the email sent to the customer when a quote is accepted by the administrator.
ro_RO: Introduceți subiectul e-mail trimis la client atunci când un citat este acceptat de către administrator.

en: Enter the heading for the email sent to the customer after the quote request is accepted by the administrator.
ro_RO: Introduceți titlul pentru e-mail trimis la client după cerere de ofertă este acceptat de către administrator.

en: Enter the body for the email sent to the customer after the quote request is accepted by the administrator.
ro_RO: Intra în corpul de e-mail trimis la client după cerere de ofertă este acceptat de către administrator.

en: Quote Rejected Email Template: Sent to the Customer
ro_RO: Citat Respins Șablon de e-Mail: Trimis la Client

en: Enter the subject for the email sent to the customer when a quote is rejected by the administrator.
ro_RO: Introduceți subiectul e-mail trimis la client atunci când un citat este respins de către administrator.

en: Enter the heading for the email sent to the customer after the quote request is rejected by the administrator.
ro_RO: Introduceți titlul pentru e-mail trimis la client după cerere de ofertă este respins de către administrator.

en: Enter the body for the email sent to the customer after the quote request is rejected by the administrator.
ro_RO: Intra în corpul de e-mail trimise clientului dupa citatul cerere este respinsă de către administrator.

en: Reminder Email Template: Sent to the Customer
ro_RO: Memento Șablon de e-Mail: Trimis la Client

en: Enter the subject for the email sent to the customer when there is no action from the customer.
ro_RO: Introduceți subiectul e-mail trimis la client atunci când nu există nici o acțiune din partea clientului.

en: Enter the heading for the reminder email sent to the customer.
ro_RO: Introduceți titlul pentru memento e-mail trimis la client.

en: Enter the email body for the reminder email sent to the customer.
ro_RO: Introduceți corpul e-mail pentru e-mail de reamintire a trimis la client.

en: Negotiation Email Template: Sent to the Customer
ro_RO: Negocierea Șablon de e-Mail: Trimis la Client

en: Enter the subject for the negotiation email sent to the customer.
ro_RO: Introduceți subiectul pentru negocierea e-mail trimis la client.

en: Enter the heading for the negotiation email sent to the customer.
ro_RO: Introduceți titlul pentru negocierea e-mail trimis la client.

en: Enter the email body for the negotiation email sent to the customer.
ro_RO: Introduceți corpul e-mail pentru negocierea e-mail trimis la client.

en: Quote Requested SMS / Google Chat Template: Sent to the Site Administrator
ro_RO: Citat Solicitat SMS / Chat Google Șablon: Trimis la Administratorul Site-ului

en: SMS And Google Chat Body
ro_RO: SMS-uri Și Google Chat Corp

en: Enter the content for the SMS/google chat notification sent to the administrator on receiving a quote request. you can enter text or fill the fields dynamically using placeholders from the above table. HTML tags are not accepted in this field.
ro_RO: Introduceți conținut pentru SMS/google chat-ul de notificare trimis la administratorul care a primit o cerere de ofertă. puteți introduce text sau completati campurile dinamic folosind substituenți din tabelul de mai sus. Etichetele HTML nu sunt acceptate în acest domeniu.

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Placeholder
ro_RO: Substituent

en: Core Fields
ro_RO: Domenii De Bază

en: Billing First Name
ro_RO: Facturare Prenumele

en: Billing Last Name
ro_RO: Facturare Nume

en: Billing Company
ro_RO: Companie De Facturare

en: Billing Country
ro_RO: Țara De Facturare

en: Billing Address 1
ro_RO: Adresa De Facturare 1

en: Billing Address 2
ro_RO: Adresa De Facturare 2

en: Billing City
ro_RO: Facturare Oraș

en: Billing State
ro_RO: Facturare Stat

en: Billing Postcode
ro_RO: Facturare Cod Poștal

en: Billing Phone
ro_RO: Facturare Telefon

en: Billing Email
ro_RO: Facturare E-Mail

en: Order Items
ro_RO: Elemente De Comandă

en: Payment Link
ro_RO: Link-Ul De Plată

en: Customer Note
ro_RO: Client De Nota

en: Order ID
ro_RO: ID-ul comenzii

en: Custom Fields
ro_RO: Câmpuri Personalizate

en: Name and type Can not be empty
ro_RO: Numele și tipul nu Poate fi gol

en: Field has been rearranged successfully
ro_RO: Domeniul a fost reorganizat cu succes

en: Enter options for the selcted types
ro_RO: Introduceți opțiuni pentru selcted tipuri

en: Atleast one option is required
ro_RO: Cel putin una opțiune este necesară

en: Already exist
ro_RO: Există deja

en: Field has been added successfully
ro_RO: Domeniul a fost adăugat cu succes

en: Quote Request Form
ro_RO: Cerere De Ofertă Formular

en: Your request has been submitted.
ro_RO: Cererea ta a fost prezentat.

en: Saved Successfully.
ro_RO: Salvat Cu Succes.

en: No Field Exist
ro_RO: Nu Există Domeniu

en: Field has been edited successfully
ro_RO: Domeniul a fost editat cu succes

en: Quote List Page
ro_RO: Citat Lista Pagini

en: Additional Options
ro_RO: Opțiuni Suplimentare

en: Quote Form
ro_RO: Formularul De Ofertă

en: Quote List
ro_RO: Citat Lista

en: Your Quote List is Empty
ro_RO: Citat Lista este Goală

en: Add More Items
ro_RO: Adăugați Mai Multe Elemente

en: Your request has been sent successfully
ro_RO: Cererea dvs. a fost trimis cu succes

en: Products
ro_RO: Produse

en: Price
ro_RO: Pret

en: Qty.
ro_RO: Cant.

en: Fees
ro_RO: Taxele

en: Discount
ro_RO: Reducere

en: Tax
ro_RO: Fiscale

en: Terms & Conditions
ro_RO: Termeni & Condiții

en: FAQs
ro_RO: Întrebări frecvente

en: Raise a Ticket
ro_RO: Ridica un Bilet

en: Add to Quote
ro_RO: Adauga la Citat

en: General Settings
ro_RO: Setări Generale

en: Hide Add to Cart & Price
ro_RO: Ascunde Adauga in Cos si Pret

en: Notification Settings
ro_RO: Setări De Notificare

en: Template Settings
ro_RO: Setări Șablon

en: Quote List Menu
ro_RO: Citat Lista De Meniu

en: Button Customization
ro_RO: Butonul De Personalizare

en: Go Premium!
ro_RO: Du-Te Premium!

en: First Name
ro_RO: Primul Nume

en: Add your first name.
ro_RO: Adăugați numele dvs. în primul rând.

en: Last Name
ro_RO: Nume De Familie

en: Add your last name.
ro_RO: Adăugați numele tău.

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Add your email.
ro_RO: Adăugați adresa dvs. de email.

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Enter your Phone number
ro_RO: Introduceți numărul dvs. de Telefon

en: First name
ro_RO: Primul nume

en: Last name
ro_RO: Nume de familie

en: Company
ro_RO: Compania

en: Address line 2
ro_RO: Adresa de pe linia 2

en: Postcode / ZIP
ro_RO: Codul poștal / ZIP

en: Country / Region
ro_RO: Țară / Regiune

en: Select a country / region&hellip;
ro_RO: Selectați o țară / regiune...

en: State / County
ro_RO: Stat / Județ

en: Email address
ro_RO: Adresa de e-mail

en: Billing
ro_RO: Facturare

en: Shipping
ro_RO: Transport

en: First name should be a string.
ro_RO: Primul nume ar trebui să fie un șir de caractere.

en: Last name should be a string.
ro_RO: Numele ar trebui să fie un șir de caractere.

en: Company name should be a string.
ro_RO: Numele companiei ar trebui să fie un șir de caractere.

en: Email should be in valid format.
ro_RO: E-mail ar trebui să fie în format valid.

en: Email should be a int of length 10.
ro_RO: E-mail ar trebui să fie o int de lungime 10.

en: Address 1  should be a string.
ro_RO: Adresa 1 ar trebui să fie un șir de caractere.

en: Address 2  should be a string.
ro_RO: Adresa 2 ar trebui să fie un șir de caractere.

en: City name  should be a string.
ro_RO: Numele orașului ar trebui să fie un șir de caractere.

en: state name  should be a string.
ro_RO: numele de stat ar trebui să fie un șir de caractere.

en: Postcode  should be a string.
ro_RO: Codul poștal trebuie să fie un șir de caractere.

en: Country name should be a string.
ro_RO: Numele țării ar trebui să fie un șir de caractere.

en: Address array is empty
ro_RO: Adresa matrice este goală

en: Custom Fields array is empty
ro_RO: Câmpuri personalizate matrice este goală

en: User not found
ro_RO: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Unauthorize Access
ro_RO: Accesului Neautorizat Acces

en: Product Name: Price * Quantity = Subtotal
ro_RO: Nume Produs: Pret * Cantitate = Subtotal

en: Accept & Pay
ro_RO: Accepta Si Plata

en: Received a Quote!
ro_RO: A primit o oferta!

en: Issued By: Max Smith
ro_RO: Emis De: Max Smith

en: Issued Date: 02-March-2022
ro_RO: Emise Data: 02-Martie-2022

en: Expiry Date: 04-March-2022
ro_RO: Data Expirării: 04-Martie-2022

en: Will Miller
ro_RO: Va Miller

en: Product Name
ro_RO: Numele Produsului

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt
                            ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos.
ro_RO: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. La vero eos.

en: Powered by ELEX Request a Quote
ro_RO: Alimentat de ELEX cere o oferta

en: Customer Details
ro_RO: Detalii Client

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt
    						ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos.
ro_RO: Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. La vero eos.

en: Form Settings
ro_RO: Forma Setări

en: Show Request a Quote Form
ro_RO: Show Solicita un Citat Formă

en: Enable this option to create a WordPress user for guest users after they submit the form.
ro_RO: Activați această opțiune pentru a crea un utilizator WordPress pentru utilizatorii de oaspeți după ce vor depune formularul.

en: Auto Complete Form
ro_RO: Auto Completați Formularul

en: Turn this On to autocomplete request quote form with user account details.
ro_RO: Pornesc să autocomplete solicitare ofertă formular cu detalii de cont de utilizator.

en: Create WordPress User
ro_RO: Creați Utilizator WordPress

en: Enable reCAPTCHA
ro_RO: Permite reCAPTCHA

en: Enable to activate reCAPTCHA v3 verification for submissions on the 'Request a Quote' form.
ro_RO: Activați pentru a activa verificarea reCAPTCHA v3 pentru trimiterile din formularul „Solicitați o cotație”.

en: To use reCAPTCHA, sign up for an
ro_RO: Pentru a utiliza reCAPTCHA, înscrieți-vă pentru un

en: API Key Pair
ro_RO: Pereche de chei API

en: for your site.
ro_RO: pentru site-ul tău.

en: Site Key
ro_RO: Site-Ul Cheie

en: Enter a Valid Site Key
ro_RO: Introduceți o adresă de Site-ul Cheie

en: Enter your Site Key
ro_RO: Introduceți Site-ul dvs. Cheie

en: Secret Key
ro_RO: Cheie Secretă

en: Enter a valid secret key. Quotes will not be accepted if entered incorrectly.
ro_RO: Introduceți o adresă de cheie secretă. Citate nu va fi acceptată dacă este introdus incorect.

en: Enter your Secret key
ro_RO: Introduceți cheia Secretă

en: Form Header Title
ro_RO: Forma Antet Titlul

en: Enter the text you want to display as the header/title of the quote form.
ro_RO: Introduceți textul pe care doriți să o afișați ca antet/titlul formularul de oferta.

en: Fill Your Details
ro_RO: Completezi Datele Tale

en: Form Submit Actions
ro_RO: Forma Prezinte Acțiunile

en: "Send Request" Button Redirectional URl
ro_RO: "Trimite Cerere" Buton Redirectional URl

en: Please provide the page URL that you wish to redirect to, After clicking the "Send Request" button
ro_RO: Vă rugăm să furnizați URL-ul paginii pe care doriți să redirecționa, După ce faceți clic pe "Trimite Cerere" buton

en: "Send Request" Success Message
ro_RO: "Trimite Cerere" Mesaj De Succes

en: Enter the text that you want to display as a message after the successful submission of the quote request.
ro_RO: Introduceți textul pe care doriți să o afișați ca un mesaj după transmiterea cu succes de cerere de ofertă.

en: Your request has been sent successfully.
ro_RO: Cererea dvs. a fost trimis cu succes.

en: Form Field Settings
ro_RO: Câmp De Formular Setări

en: When you create custom fields, the placeholder for the email template will be created based on the label text (For eg: Upload Image will be @Upload_Image). If you make changes to the label text in the future, please make sure to use the updated placeholder in the email body. Also, the label text cannot be modified for orders placed before the change.
ro_RO: Când creați câmpuri personalizate, substituentul pentru șablonul de e-mail va fi creat pe baza textului etichetei (de exemplu: Încărcați imaginea va fi @Upload_Image). Dacă modificați textul etichetei în viitor, asigurați-vă că utilizați substituentul actualizat din corpul e-mailului. De asemenea, textul etichetei nu poate fi modificat pentru comenzile plasate înainte de modificare.

en: Label Name
ro_RO: Eticheta Nume

en: Updated Successfully
ro_RO: Actualizat Cu Succes

en: Update List
ro_RO: Actualizare Lista

en: Product Detail
ro_RO: Detalii Produs

en: Go to Shop Page
ro_RO: Du-te la Pagina de Magazin

en: Clear List
ro_RO: Listă Clară

en: items in Quote List
ro_RO: elementele din Listă Citat

en: Show Request a Quote
ro_RO: Show-cere o oferta

en: Turn this Off, if you want to use any third party form to get the quote requests.
ro_RO: Transforma acest Off, dacă doriți să utilizați orice terță parte forma de a primi cereri de oferta.

en: Select a type
ro_RO: Selectați un tip

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Checkbox
ro_RO: Selectare

en: Date
ro_RO: Data

en: Number
ro_RO: Numărul

en: Select Connected To
ro_RO: Selectați Conectat La

en: Custom Field
ro_RO: Câmp Personalizat

en: Enter values and click enter to add more
ro_RO: Introduceți valori și faceți clic pe enter pentru a adăuga mai multe

en: Click Enter to add more
ro_RO: Faceți clic pe Enter pentru a adăuga mai multe

en: Send Request
ro_RO: Trimite Cerere

note: Name of the plugin
en: ELEX WooCommerce Request a Quote - Basic
ro_RO: ELEX WooCommerce Solicita un Citat - de Bază

note: Description of the plugin
en: Create Request a Quote option for your WooCommerce products. You can also create and customize request a quote forms to be displayed on the frontend. The plugin will also send automated email notifications for quote submissions, approvals, and rejections.
ro_RO: Crea Solicita un Citat opțiune pentru WooCommerce produse. De asemenea, puteți crea și personaliza solicita un citat forme pentru a fi afișate pe frontend. Plugin-ul va trimite automat notificări prin e-mail pentru a cita transmiteri, aprobări, și respingeri.
